Lekce 1. stupeň

Vyzkoušejte již ověřené lekce. Zařaďte BOV do výuky a bavte se.

 


Včera jsem s velkým úspěchem s žáky 4. třídy odučila hodinu Rostliny se červenají. Myslela jsem si, že to prostě jen vyzkouším a uvidím, co to s nimi udělá, ale oni mě nesmírně překvapili. Nejenže neměli problém s kladením otázek a s tvorbou hypotézy, ale v pohodě vymysleli ještě další téma na ověření. Ptali se kolik vody "vypije" rostlina za 1 den a sami na to pak tvořili hypotézy. Suprovní. Díky moc. Pokusím se do konce roku absolvovat ještě nějakou. 
Lenka Skýbová
ZŠ Vřesina, účastnice vzdělávacího semináře projektu Badatelé.cz

 

Pokud hledáte více inspirace, než vám nabízí naše badatelské portfolio, podívejte se na badatelské lekce programu GLOBE

Další lekce spolu s materiály do výuky - pracovními listy, klíči atd. vám nabízí projekt TEREZY  - Učíme se venku, kde si je můžete

volně stáhnout.

 


Fyzika Prvouka Přírodopis Přírodověda

Zasaď semínko a pozoruj růst rostlin

Chcete s dětmi badatelsky zkoumat vaši školní zahradu nebo jen tak pozorovat růst rostlin v květináči, ale nemáte co sázet? Založte si Semínkovnu! Přiložená lekce nabízí lákavou motivaci ale také pracovní list pro žáky.

více informací

Povánoční lekce

Vyzkoušejte si s žáky zbrusu novou povánoční lekci. Budete při ní společně se slavnými vědci jako jsou Galileo Galilei, Issac Newton a Albert Einstein kriticky přemýšlet a přijdete na kloub významu slov gravitace, atmosféra a vakuum.

více informací

Jedna dvě, kytka jde

Jaký je rozdíl mezi klíčením hrachu a kukuřice? Klíčí tráva stejně, jako okurka? Nechte žáky ať tomu sami přijdou na kloub!

více informací

Němí strážci

Znáte strážce Velikonočního ostrova, sochy Moai? Kdo sochy vytvořil? Jak je možné, že se tak velké sochy mohly pohybovat? Proč se nachází jen na pobřeží? Všechny tyhle otázky nás zavedou k přemýšlení, jaké triky lze provádět s těžištěm.

více informací

Podzimní Gloubák

Že v badatelství není místo pro umělce? Omyl! Spojte trénink kladení otázek s kreativní tvorbou z podzimního listí...

více informací

Hrochovy slasti a strasti pro 5. třídu ZŠ

Hroch je pořádně velký živočich! Celá země se třese, když jde okolo vás. Ale co když se hroch rozhodne vykoupat? Ve vodě je mrštný, potápí se a převaluje ve vlnkách...

více informací

Strašidelná láhev

Že nevěříte v nadpřirozené jevy? S touto lekcí změníte názor. Přírodověda jen pro otrlé!

více informací

Prší prší jen se leje... eroze

Jak vzniká eroze? A jak jí můžeme předcházet? Erozi si vyzkoušíme v každé lavici!

více informací

Hrochovy slasti a strasti pro 1. třídu ZŠ

Proč se hroch nepotopí pod hladinu? Působí na něj zemská přitažlivost? A jak působí na nás?

více informací

Hospodářská zvířata

Kterými zvířátky byste chtěly být a proč? Umíte zvířátka napodobit? Proč si člověk ochočil zvířata? A jak člověku pomáhají?

více informací

Mistři v převlecích

Co jsou to mimikry? Proč se živočichové přizpůsobují svému prostředí? K čemu je jim to dobré? Jak dokážou živočichové reagovat na změnu prostředí?

více informací

Pokojové rostliny ve škole

Podívejme se na školní parapety a chodby. Má každá pěstovaná rostlina ve škole vhodné podmínky k životu? A proč vlastně ve škole pěstujeme rostliny?

více informací

Zmražené pokusy

Proč zmrzlá voda deformuje PET lahev? A proč se na zimu vypouštějí zahradní sudy? Voda má jedinečné vlastnosti, a proto je jednou ze základních podmínek života na Zemi.

více informací

Zamícháme s pokusy

Rozpustí se látka ve studené i teplé vodě za stejnou dobu? Jak rozpuštění ovlivníme mícháním? A může být rozpustnost látek ve vodě pro přírodu nebezpečná?

více informací

Pevnost kostí

Proč se jedna kost hned zlomí a jiná se ani nepohne? Co dává kosti pružnost a co naopak pevnost? Kolik kost váží a jak velkou zátěž unese? Společně zvážíme, co je jinak skryto!

více informací

Vyprávění vánočního stromku

Dokážu určit stáří stromu nebo jej musím pokácet? Rostou stromy po celý život? Potřebujeme mít na Vánoce živý vánoční stromek nebo postačí ten umělý?

více informací

Ke kořenům

Jak je možné, že strom nespadne, i když je tak vysoký? Co je to kořen a co klíček? Proč kořeny rostou směrem dolů a jak dlouho může rostlina bez kořene vydržet?

více informací

Rostliny se červenají

Jak voda putuje rostlinou? Dostane se až do listů? Mají rostliny "žíly"? A k čemu je jim to dobré?

více informací

Posviťme si na rostliny

Proč jedna rostlina téměř uschla a druhá zůstala krásně zelená? Potřebují rostliny k životu světlo? A může rostlina ve tmě růst?

více informací

Od housenky k motýlovi

Jak dlouho je motýl zakuklen, než vykoukne na svět? Čím se motýl živí? Co je insektárium a jak ho vyrobím?

více informací

Šnečku, šnečku,...

K čemu šneku slouží tykadla? Vidí hlemýžď? Jak rychle se pohybuje? Můžeme jej vytáhnout z ulity? Má modrou barvu krve? A jak se rozmnožuje?

více informací

Stopy ve sněhu

Dá se podle stopy ve sněhu určit zvíře? Která zvířata mají podobné stopy? Která zvířata přicházejí ke krmelci či zásypu? Jak se liší stopy savců a ptáků? Jak pomáhají lidé v zimě zvířátkům?

více informací

Je pomalý jako hlemýžď

Kdy se hlemýžď pohybuje? Pohybuje se ve dne či v noci? Ovlivňuje počasí pohyb hlemýždě? Slouží k něčemu vlastní stopa hlemýždě z lepkavého slizu?

více informací

Žížalí orgie

Jak se žížala pohybuje? Jak promíchává půdu? K čemu je žížala potřebná? Proč žížaly nevylézají při svitu slunce?

více informací

Teplo - zima

Cítíme teplo? Nebo zimu? Poznáme pouhou rukou teplotu vody? A potřebujeme ji znát? Není to tak jednoduché!

více informací

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Chcete dostávat svěží badatelské novinky v momentě, když jsou čerstvé? Neváhejte a přihlašte se k odběru badatelského newsletteru.

© TEREZA, vzdělávací centrum, z. ú. 2012 - 2018. Všechna práva vyhrazena. | created by webdilna | com Licence Creative Commons