Vyměním vodu za olej

Znáte to, dvakrát měř, jednou řež. Toho se správný badatel drží zuby nehty! Než se pustí do pokusu, vše si pořádně naplánuje a rozmyslí.

Ale každý badatel se to musel nejprve naučit. Můžete se doma s dětmi pouštět do nejrůznějších pokusů. Možná už to i děláte. Zkuste je při tom naučit tuto užitečnou dovednost - plánování. Například pomocí následující aktivity:

Bedřich si rád prohlíží staré obrázkové knížky s návody na různé pokusy. Tenhle obrázek ho velmi zaujal, a to hlavně proto, že stránka, která mu předcházela, byla z knížky vytržená.

Pod obrázkem našel pouze nápis: “Potvrzujeme, že olej má menší hustotu než voda, proto stoupá vzhůru.” Poradíte Bedřichovi, jaký byl postup pokusu krok za krokem? Postup si krok za krokem zapište na papír nebo do svého badatelského deníčku. Potom, pokud chcete, si pokus sami vyzkoušejte.

Pozn.: žlutá barva označuje olej, světle modrá vodu.

Řešení:

  1. Skleničku naplníte po okraj olejem.
  2. Do druhé skleničky nalijete vodu.
  3. Skleničku s vodou přikryjete papírem a překlopíte na skleničku s olejem.
  4. Papír trochu povytáhnete a olej by se měl vyměnit s vodou.

Potřebné informace:

Potřebný čas: 25 min i s provedením pokusu
Pomůcky: 2 skleničky, papír, olej, voda

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Chcete dostávat svěží badatelské novinky v momentě, když jsou čerstvé? Neváhejte a přihlašte se k odběru badatelského newsletteru.

© TEREZA, vzdělávací centrum, z. ú. 2012 - 2019. Všechna práva vyhrazena. | created by webdilna | com Licence Creative Commons