Badatelský svátek aneb GLOBE Games na Slovensku

Autor Badatelé

25. 6. 2024

15 českých a 13 slovenských škol, 34 projektů, 4 dny plné objevování a zábavy. „Bádanie nás baví“ – pod tímto heslem proběhly od 6. do 9. června 2024 vůbec první GLOBE Games na Slovensku. Akci, která na čtyři dny spojila české a slovenské žáky, učitele a vědce uspořádala organizace DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie ve spolupráci se SOŠP Jana Antonína Baťu Svit. Škola z malebného městečka pod Tatrami se stala také hostitelem letošních GLOBE Games.

Slovensko se oficiálně připojilo k mezinárodnímu programu GLOBE teprve v roce 2021. Badatelé ze Svitu se k však němu hrdě hlásí nepřetržitě již dvacet let. Technicky a přírodovědně zdatní studenti ze Svitu nechyběli snad na žádných českých GLOBE Games či badatelských konferencích, a paní učitelky Adriana Mlynská a Martina Gánovská tvoří s českými badatelskými učiteli a mentory jednu partu. Je zcela přirozené a zasloužené, že prvenství v organizaci GLOBE Games na Slovensku patří právě Svitu. A my jsme šťastní, že jsme mohli být u toho.

Český tým Badatelů prožil ve Svitu čtyři naplněné dny. Zhlédli jsme skutečně pestrou škálu badatelských projektů žáků ze škol od Kadaně po Blatné Remety. Bylo úžasné moci se s tolika nadšenými žáky a učiteli o jejich projektech bavit a poskytovat zpětnou vazbu. Krom toho jsme pro žáky připravili badatelský workshop zaměřený na zkoumání mikroklimatu a tepelné ostrovy ve městě.
Na dalším workshopu pro učitele jsme zase měřili výšku stromu pomocí Christenova výškoměru. Ruku k dílu jsme přiložili také v sobotu při terénní hře či během velkolepého happeningu koulení zeměkoule – symbolu programu GLOBE, který prostě na žádné akci nesmí chybět.

Ze všeho nejvíc nás potěšilo zjištění, že GLOBE na Slovensku je živý program, který umožňuje žákům vyniknout v tom, co je ve škole i v životě skutečně zajímá. Vždyť i na Slovensku jsou již někteří absolventi programu GLOBE dospělí a na GLOBE Games ve Svitu vystupovali v roli odborníků na životní prostředí, kterými dnes skutečně jsou. 

Je skvělé, že slovenské studenty a učitele „bádanie baví“, a je skvělé, že existuje program, který dokáže naše dvě země aspoň na pár dní v roce zase spojit.

Mohlo by vás také zajímat…

Moje cesta k badatelství

Moje cesta k badatelství

Lenka Vlčková v TEREZE metodicky podporuje školy v badatelství, lektoruje a koordinuje projekt mikroplasty. Přečtěte...