Badatelství bez hranic: Česká inspirace na setkání GLOBE v Lublani

Autor Badatelé

11. 12. 2024

Více než 120 lidí z 26 zemí se letos sešlo na evropském setkání mezinárodního programu GLOBE ve slovinské Lublani. Jsme moc rádi, že jsme mohli být u toho. Pojďte nakouknout, co jsme zažili a jakou inspiraci jsme přivezli. 

Badatelství šíříme a rozvíjíme především u nás v České republice, zároveň jsme součástí mezinárodního programu GLOBE, který do našeho bádání vnáší světový rozměr. Můžeme využívat širokou odbornou základnu programu, a především se setkávat a spolupracovat s mnoha dalšími koordinátory programu nejen z Evropy, ale také například s vědci z NASA. Každý rok se koná evropské setkání, kde společně sdílíme ty nejzajímavější věci z každé země a plánujeme další spolupráci 

Na listopadovém setkání ve slovinské Lublani jsme pro učitele připravili badatelskou ochutnávku na téma zkoumání půdy. Úvodní motivace využití půdy jako barev se velmi líbila (mrkněte, jaké krásné obrázky vznikly během pár minut – opravdu nakreslené jen hlínou). Poté jsme s učiteli rozvíjeli celý badatelský cyklus, kde jsme se dostali třeba ke zkoumání otázek, zda ovlivní odstín výsledné hliněné barvy to, v čem je rozmíchaná? Jaké je pH hlíny (a změní se přidáním mléka či oleje)? V které hlíně je nejvíc humusu?  Je pravda, že vedení semináře v angličtině byla pro nás lektory docela výzva, ale stálo to zato. Účastníci oceňovali, že jsme přišli s konkrétní aktivitou, kterou si mohli vyzkoušet a pro nás byla radost sledovat, s jakou chutí se celou dobu zapojovali. 

Chcete se také inspirovat, jak využít hlínu jako motivaci? My jsme si tentokrát vzali tip z webu Učíme se venku nebo přímo anglicky na Lessonsingrass

Sdílet svoji praxi s ostatními učiteli přijeli na setkání také čeští pedagogové. Paní učitelka Lenka Lipanská základní školy v Třebotově představila, jak s dětmi bádají ve vlastnoručně vysazeném školním lesíku. Pan učitel David Kopeček ze základní školy v Židlochovicích mluvil o předmětu Badatelství, kterým u nich ve škole už několik let pravidelně prochází šesťáci. U jejich stánků na společném marketu se zastavilo mnoho kolegů z různých zemí, až si naši učitelé jen těžko stíhali prohlédnout i stánky ostatních účastníků. Pokud byste chtěli zažít podobnou atmosféru plnou skvělé inspirace nemusíte nikam daleko – přijeďte na českou badatelskou konferenci, kterou letos pořádáme právě na základní škole v Židlochovicích.  

Během setkání proběhlo také mnoho inspirativních workshopů, týkajících se přírodovědného vzdělávání. Například na workshopu Petera Falcona (vědec přímo z NASA) jsme vyzkoušeli různé možnosti zobrazování dat. Například na webu Eyes on the Earth se můžete nejen podívat, jak vypadají různé družice (i třeba ISS), ale především jak vidí Zemi a to z pohledů různých sledovaných vlastností. Moc se nám líbili i další příklady, co jsme viděli a přemýšlíme teď, jak to využít v badatelské lekci. Máte nějakou svoji oblíbenou stránku s obrázky či videi se satelitními daty a používáte taková zobrazení ve výuce? Pojďme to sdílet, napište na badatele@terezanet.cz a příští lekce či článek může být plný vašich tipů. 

Zaujal vás mezinárodní rozměr badatelství? Zapojit se může každá škola – mrkněte na https://badatele.cz/chci-badat-mezinarodne/, dejte nám vědět a domluvíme se, co z mezinárodní nabídky by pro vás mohlo být to pravé. 

Mohlo by vás také zajímat…

Moje cesta k badatelství

Moje cesta k badatelství

Lenka Vlčková v TEREZE metodicky podporuje školy v badatelství, lektoruje a koordinuje projekt mikroplasty. Přečtěte...