
Vůně Vánoc
Bádání na vánoční besídce? Proč ne? Prozkoumejte Vůni Vánoc a přidejte si k tradičním přáníčkům, koledám a cukroví i badatelskou lekci.
více informacíUčitelé zařazují BOV do výuky a také tvoří svoje badatelské lekce. Inspirujte se a bavte se dohromady s žáky, kteří budou z metody nadšení.
"Už jede, už to bude! To je bomba! Tý jo, to je super, viděli jste, jak valilo to vejce dovnitř?"
Žák 6. ročníku při pozorování pokusu, lekce Vejce v úzkých
Bádání na vánoční besídce? Proč ne? Prozkoumejte Vůni Vánoc a přidejte si k tradičním přáníčkům, koledám a cukroví i badatelskou lekci.
více informacíŽe jsou staré stromy a mrtvé dřevo k ničemu? Opak je pravdou.
více informacíJak funguje odpudivá a přitažlivá síla mezi magnety? Žáci mají v lekci možnost v pokusech pravidla magnetismus objevit.
více informacíKde běžně potkáme a používáme kvasinky? Co potřebují k životu a rozmnožování? Ponořte se s žáky do bádání nad kvasinkami.
více informacíChcete žáci procvičit rovnice s využitím slovních úloh a ještě k tomu vyzkoušet aplikaci Kahoot? Zkuste tuto lekci.
více informacíŽáci se v lekci učí fyzikálně rozpoznávat jednotlivé druhy látek a tělesa.
více informacíKromě jemné motoriky si žáci procvičí práci s desetinnými čísly a určování objemů malých těles jako je kancelářská sponka a další.
více informacíJak s žáky proniknout do tajů difúze? Sedmáci to zkusili. Pomohly jim kromě pokusu i video a křížovka.
více informacíCo obsahují potraviny, které jíme? Jak můžeme dokázat škrob v nich. Bádání nad škrobem pomocí jednoduchého pokusu vám přinese tato lekce.
více informacíJak žáky 2.stupně ZŠ nadchnout v matematice pro tvorbu grafů a analaýzu dat? Tak že si budou moct povídat. Zkuste netradičně v matematice lekci o jménech.K číslům se také dostanete.
více informacíJak funguje chromatografie? Co nám může ukázat? Žáci se v lekci seznámí s touto analytickou metodou a vyzkouší si rozklad barev. Lekci můžete zařadit i do hodiny výtvarné výchovy.
více informacíJak se s žáky a studenty ponořit do tajů fotosyntézy a dokázat si ji pokusem? Zkuste tuto badatelskou lekci.
více informacíJak spojit na první pohled dvě tak nesouvisející témata jako je difúze a život středoškoláka? Stačí horká voda a čaj nebo voňavka! Zkuste to i s vašimi studenty.
více informacíJak souvisí naše vajíčko ke snídani se spokojeným životem slepic? Nechte žáky probádat rozdíly mezi životními podmínkami života slepic v různých chovech.
více informacíJak oxidační čísla sloučenin ovlivňují jejich barevnost? Spojte chemickou analýzu s badatelským postupem!
více informacíKyselina fosforečná - nebezpečná i užitečná chemická látka. Co o ní a jejích solích zjistí vaši studenti?
více informacíI v Čechách můžeme chránit mořské želvy a ještě si k tomu vyzkoušet všechny badatelské kroky!
více informacíJak žijí naši vrstevníci v Egyptě, Thajsku nebo Finsku? Způsob jejich života je v mnohém odlišný od toho našeho. Jak to? V lekci se dozvíme, že existují různé klimatické pásy. A začneme přemýšlet o tom, co to všechno znamená...
více informacíJaký je rozdíl mezi klíčením hrachu a kukuřice? Klíčí tráva stejně, jako okurka? Nechte žáky ať tomu sami přijdou na kloub!
více informacíTakový mazaný čtyřlístek na to jde od lesa... Dělá všechno naopak. Lístky si chrání před slunce a za deště si z nich dělá deštník pro své kořínky. Dělá to chytře, co myslíte?
více informacíPlochu listu můžeme zjistit několika způsoby. Pokud žákům napovíte pomůckami, přijdou na ně sami. Trénují tak důležitou dovednost: naplánovat samostatně pokus.
více informacíCo to je skleníkový efekt? Jaké jsou příčiny klimatických změn? Jak se podílím na příčinách změn klimatu já?
více informacíCo kouření přináší dobrého a komu? Přináší něco státu nebo kuřákovi? Cítí se kuřák po cigaretě lépe? A cítí se kuřáci lépe než nekuřáci?
více informacíProč plave olej na vodě? Jak naučím vejce plavat? Je lehčí pomeranč s kůrou či bez? O tom až jindy! Teď vyměníme vodu za ethanol!
více informacíCo to kmitá pod hladinou? Podívejme se na tvory, kteří obývají vodní říši. A hle, blecha ve vodě!
více informacíLiší se zvuk u různě tlustých strun? Čím ovlivním výšku tónu? A jak tón vlastně vzniká?
více informacíUnese vodní hladina i živé objekty? Proč dva objekty vydrží blízko sebe? A jaký tvar má kapka vody?
více informacíJaké je přirozené zastoupení smrku v českých lesích? Jaké je jeho skutečné zastoupení? A kolik různých druhů stromů se v českých lesích vyskytuje?
více informacíJaké jsou vlastnosti látek? Jaké vlastnosti látek můžeme využít v běžném praktickém životě? Čím se liší vlastnosti látek (zejména látek kapalných)?
více informacíAby bylo na horách blaze a ne krušno aneb specifické podmínky hor a strategie organismů, které jim umožňují v těchto podmínkách žít.
více informacíCo je to Black Smoke? Kde se s ním setkáváme a lze mu nějak předcházet?
více informacíCo znamenají spojené nádoby? Se spojenými nádobami se setkáváme v běžném životě, jenom si to neuvědomujeme.
více informacíJsou živočichové, pro které je zrak zbytečný, ale pro člověka je nejdůležitějším smyslem. Musíme vědět, jak zrak pracuje a jak o něj pečovat.
více informacíMohou být rostliny či živočichové indikátory kvality životního prostředí? A může jím být lidské tělo?
více informacíProč jsou některé půdy úrodné více a některé méně? Co ovlivňuje jejich úrodnost? Je půda živý organismus?
více informacíLiší se peří různých druhů ptáků? Svlékají se had a leguán stejně? Může peří srst či šupiny promoknout?
více informacíJak rostliny získávají energii? Jak mohou růst? A proč jsou zelené?
více informacíJsou všechny kameny stejné? Odlišují se od sebe něčím jiným než barvou a velikostí?
více informacíJak se mravenci dorozumívají? Jak a čím se mravenci brání proti nepřátelům? Kolik toho unesou? Jaké kasty jsou v mraveništi?
více informacíProč na zádech obrazec nepoznám a na ruce ano? Jaké nejmenší částečky ještě nahmatám? (Braillovo písmo) Jak snímat otisky prstů?
více informacíProč se nemůže potápěč potopit do různé hloubky? Proč se liší těla ryb v různých hloubkách? A co cítím při potápění v bazénu?
více informacíJak to, že loď plave po vodě a ponorka se může potopit? Jaké síly na těleso působí ve vodě?
více informacíLze určit stáří živého stromu nebo ho musím pokácet? Rostou stromy po celý život? A rostou všechny stejně?
více informacíVe folklóru Moravského Slovácka se v písních o víně zpívá: „Třeba je kyselé, ale je veselé…“ Bude vaše bádání veselé?
více informacíJak se pohybují bruslařky po hladině? Potřebují k tomu brusle nebo to jde i bez nich?
více informacíLekce, která nás provede tajemstvím živočichů a mikroorganismů v půdě.
více informacíCo se skrývá v semínku? A jak to můžeme zjistit? Co rostlina potřebuje ke svému růstu? Tajemství semínka objevujeme v přírodopise anebo v pěstitelství.
více informacíJak to, že je jedna kapalina červená a druhá bílá? Co způsobuje změnu barvy kapalin, když je smísím dohromady?
více informací