Mladí badatelé ze ZŠ Ohradní mění okolí své školy k lepšímu

Autor Badatelé

6. 11. 2023

Jak motivovat děti, aby zjišťovaly, co roste a žije v okolí? Nechte je bádat a samostatně plánovat, co chtějí zjistit.

Na Základní škole Ohradní v Praze 4 se vrhli na průzkum biodiverzity a toho, co předpokládali, že ji právě u nich nejvíc ovlivňuje – zvýšená zástavba a dopravní vytíženost.

Mladí badatelé rozdělení do výzkumných týmů pátrali v terénu hlavně po rostlinách, ale na všech plochách zkoumali i půdu a nerosty a všímali si i stavu území, například poničení nebo přítomnosti odpadků. Protože ulice v okolí školy navazují na pražskou magistrálu, bylo důležitou součástí výzkumu i počítání počtu projíždějících aut.

K terénnímu výzkumu přidali žáci i spolupráci s odborníky a studium informačních zdrojů. Podle starých map zjišťovali, jak se měnila okolní zástavba, ale třeba i koryto potoka Botič. Cenným a zajímavým zdrojem se staly i historické pohlednice a fotografie, které žáci porovnávali s aktuálními fotkami, které sami pořídili. A také se ptali místních obyvatel. Více než padesát respondentů oslovili s otázkami například na čistotu okolí, množství zeleně nebo jak se změnila zástavba.

Celý projekt přijeli zástupci týmu představit na Badatelskou konferenci, která proběhla v květnu 2023 na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Kromě ocenění za multioborovou práci a doporučení, na co se zaměřit příště, sklidili mladí badatelé i uznání za profesionální prezentování a pohotové reakce na dotazy posluchačů.

Jedním projektem to nekončí

Žáci svůj výzkum po třech měsících uzavřeli potvrzením hypotézy a konstatováním, že jejich okolí je opravdu více zastavěné a má nižší biodiverzitu. Tím to ale nekončí. Pro příští rok se už chystá další spolupráce s výzkumníky z vysokoškolských pracovišť a hlubší zkoumání. Škola se také zapojila do mezinárodního badatelského programu GLOBE, díky kterému můžou žáci sdílet a porovnávat své výzkumy s kolegy z dalších škol v ČR i v zahraničí.

Badatelská konference se bude konat i příští rok! Těšíme se na vás i vaše žáky 22. dubna 2024, na Den Země v Mělníku. A pomůžeme vám vytvořit z vašeho nápadu projekt, s kterým na konferenci zazáříte. Přečtěte si více ZDE.

Mohlo by vás také zajímat…

Moje cesta k badatelství

Moje cesta k badatelství

Lenka Vlčková v TEREZE metodicky podporuje školy v badatelství, lektoruje a koordinuje projekt mikroplasty. Přečtěte...