Ozvěny projektu PULCHRA v Moravských Budějovicích

Autor Badatelé

20. 12. 2023

Místně zakotvené učení propojuje člověka se světem přírody a kultury, jichž je součástí. Propojuje také vzdělávání, ochranu životního prostředí a rozvoj obcí v nichž žijeme.

O vznik takových propojení usiloval v letech 2019–2022 mezinárodní projekt PULCHRA podpořený z rámcového programu pro výzkum a inovace Horizon 2020, v němž vznikla síť 52 badatelských škol v 10 zemích EU. Školy zapojené do projektu během dvou let zkoumaly město jako městský ekosystém a usilovaly o změnu k lepšímu v okolí školy. Mezi šesti českými školami se do projektu zapojila i ZŠ TGM Moravské Budějovice.

V předvánočním čase se v Moravských Budějovicích potkali rodiče, děti, učitelé, zástupci města a další občané, aby společně zapálili svíčky na vánočním stromku v parčíku před školou a zároveň tak i slavnostně zakončili projekt Mise Nový parčík ekologického kroužku Tereza Základní školy T. G. Masaryka.

Práci dětí i dospělých ocenil místostarosta pan Jan Švaříček, který všem popřál hodně radosti při využívání prostoru parčíku. Paní učitelka Jana Hanáková využila shromáždění k cenění aktivních dětí nejen při práci na proměně parčíku, ale i v dalších soutěžích – např. fotosoutěž Krása starých stromů.

V letech 2021–2022 komplikovaných proticovidovými opatřeními se žákům v projektu PULCHRA povedlo navrhnout úpravy parčíku, aby byl příjemným místem pro děti, dospělé i přírodu. Připravili několik modelů i plánů, prodiskutovali návrhy s představiteli města i s odborníky, podíleli se na výsadbě keřů, stromů a hortenzií. Převzali také péči o tento prostor, vybavili ho krmítky, budkami a hmyzími hotely, které jsou v předvánočním čase i takovým dárkem zvířátkům pod stromeček. Celý projekt děti také několikrát prezentovaly veřejnosti.

Letos na podzim se podařilo instalovat v parčíku nové posezení, které se využívá jak k relaxaci, tak při školní výuce.  Žáci si zde uložili do země svoji časosběrnou schránku mapující školní docházku roku 2023.  Finance na projekt poskytli Odbor životního prostředí města Moravské Budějovice, projekt PULCHRA a soukromí dárci.

Malou adventní slavnost otevřeli členové hudebního kroužku a zazpívali několik krásných vánočních písní, stromeček návštěvníci ozdobili vlastnoručně vyrobenými lucerničkami. Děti z kroužku Tereza si připravily vystoupení k zahájení adventní sbírky na pomoc mořským želvám, která je jejich dalším ochranářským projektem. A co kromě koled zpívali? „Když chceš želvy podporovat, musíš pro ně něco dělat, pro strážce, peníze, jen tak želvy chránit lze. “ 😊

Plány dětí nekončí s projektem PULCHRA ani s adventním časem. Už se chystají vybudovat tu koutek pro zvířata a vysadit květiny a keře pro ně. V badatelském projektu potom budou sledovat a zaznamenávat změny výskytu různých druhů. Mezi dalšími nápady jsou i dřevěné hry – pexeso, bludiště nebo xylofon.

Přečtěte si příběhy ostatních škol zapojených do projektů PULCHRA (zde a zde) a stáhněte si vzdělávací materiály zdarma.

Mohlo by vás také zajímat…

Moje cesta k badatelství

Moje cesta k badatelství

Lenka Vlčková v TEREZE metodicky podporuje školy v badatelství, lektoruje a koordinuje projekt mikroplasty. Přečtěte...