Prší prší jen se leje... eroze

Jak vzniká eroze? A jak jí můžeme předcházet? Erozi si vyzkoušíme v každé lavici!

Přírodopis Dokument
Učitel: Petra Holatová
Škola: ZŠ Ledeč nad Sázavou

Cílem lekce je, aby si žáci si uvědomili, jak je možné ovlivnit erozi. Motivací lekce je pokus: Dejte dětem do skupiny sáček se zeminou, nádobku s vodou, noviny na lavici, plastový talíř. Pobídněte žáky, ať si rozprostřou na lavici noviny či igelit, položí na něj talíř. Na talíř vysypou zeminu a upraví ji do tvaru bábovky (simulace kopce). Poté, ať vytvoří „déšť“ - uvidí tak na vlastní oči, jak eroze probíhá!

Informace k lekci:

Cílová skupina: 1. stupeň
Potřebný čas: 2 vyučovací hodiny
Prostředí: ve třídě i v terénu
Počet kapitol: 1

Video k lekci:

Erozi  a vliv vegetace na ní si také můžete simulovat pomocí průtočných boxů se zeminou bez vegetace a s ní jako ve videu. Zachytáváním odtékající vody si s žáky ukážete nejen rozdíl mezi množstvím odtečené vody, ale také její zbarvení, tedy rozdíl v množství v odnosené vody. Jako boxy jdou v menším měřítku použít i podélně seříznuté PETlahve, ve větší velikosti pak také podélně seříznuté 5l -PETbarely od oleje, octu ap. nebo jakékoliv umělohmotné nádoby jako ve videu. Jako vegetaci můžete použít třeba jen travní drn. Můžete porovnávat i více různých půd a jejich schopnost zadržovat vodu - písčitou, hlinitou, jílovitou ap. nebo různé povrchy - holou půda, travní drn, hrabanku z jehličnatého a smíšeného lesa, "oseté pole s klíčícími rostlinami" a další.

Však vy si jistě poradíte;) Mrkněte na video! 

 

 

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Chcete dostávat svěží badatelské novinky v momentě, když jsou čerstvé? Neváhejte a přihlašte se k odběru badatelského newsletteru.

© TEREZA, vzdělávací centrum, z. ú. 2012 - 2021. Všechna práva vyhrazena. | created by webdilna | com Licence Creative Commons