Chci bádat mezinárodně 

s programem GLOBE 

Probádejte okolí své školy a propojte se se světem. S GLOBE získáte dlouhodobou podporu, zahraniční parťáky a inspirativní materiály podle kterých bádá celý svět.  

Spolupracovat můžete i s odborníky z NASA a řady dalších vědeckých institucí. 

Co vám mezinárodní bádání s GLOBE přinese? 

Získáte nové nápady

GLOBE nabínávody na širokou škálu terénních měření a pozorování založených na vědeckých postupech. Přírodu podle nich zkoumají školy z celého světa a dělí se o výsledky i zkušenosti.

Popovídáte si s vědci

S kapacitami z různých oborů se potkáte na seminářích, webinářích, konferencích online i naživo. Poví vám o nejnovějších objevech, zodpoví dotazy a vaši mladí badatelé od nich získají zpětnou vazbu.

Budete světoví

Děti uvidí, co dělají Gloubáci z jiných konců světa a zjistí, proč má smysl učit se cizí jazyky. Sdílet nápady a spolupracovat se školami z jiného konce světa je cenzkušenost. 

Vyberete si podle sebe

Z palety možností a materiálů si vyberete to, co vám sedí. Zkoumat můžete dlouhodobě nebo pozorování střídat, bádání zařazovat do předmětů nebo na kroužku. GLOBE ušijete na míru vašim dětem. 

Vyzkoušíte spolupráci s NASA

Ať se pustíte do měření teploty, pozorování mraků nebo sledování rašení stromů na jaře, vaše výsledky jsou cenným zdrojem informací nejen pro vás, ale i pro vědce z NASA. 

Zapojíte se do GLOBE komunity

Ať u vás bádá celá škola nebo jste bílé vrány, v GLOBE potkáte podobně naladěné lidi, kterým záleží na stavu naší planety, chtějí ji poznávat a pomáhají ji chránit.   

Co je GLOBE? 

GLOBE je mezinárodní vědecký a vzdělávací program, který propojuje více než 1,2 milionu studentů, učitelů, vědců a badatelských nadšenců z více než 120 zemí a vytváří tak vzdělávací komunitu napříč celým světem.  

Společně zkoumají a studují přírodu – stromy, řeky, jezera, půdu, mraky nebo klima v okolí svých domovů a škol. Sdílí nejen výsledky výzkumu, ale také to nejlepší ze své kultury, aby se navzájem obohatili a lépe porozuměli naší planetě.  

Česká republika je do GLOBE zapojena od roku 1995 a dlouhodobě u nás své okolí s GLOBE zkoumá více než 100 škol. 

Jak se zapojit? 

Je to snadné. Vyplňte formulář s údaji o vaší škole. Pošleme vám všechny potřebné informace a poradíme, jak GLOBE u vás nastartovat.

Cena za celoroční zapojení školy je 1900 Kč.  

V ceně získáte

Úvodní konzultaci, kde vám představíme možnosti programu GLOBE a zodpovíme vaše otázky. Ukážeme vám, jak sdílet výsledky v mezinárodní databázi a využívat data od ostatních škol. 

Možnost individuální konzultace nejen k odborným tématům, ale i k metodě badatelsky orientovaného vyučování. 

Elektronický i tištěný manuál GLOBE, ve kterém najdete návody na mnoho přírodovědných měření i pozorování. Nakoukněte do něj zde. 

Pozvánky na badatelské konference v ČR naživo i online a slevu na účastnický poplatek.

Jedinečnou příležitost účastnit se mezinárodních webinářů, konferencí a dalších akcí v zahraničí. 

Možnost zapůjčení speciálních pomůcek a přístrojů vhodných i k rozvoji bádání v přírodovědných předmětech.

Podporu pro propojování a spolupráci se školami ze zahraničí. 

Jak to může vypadat ve škole zapojené do GLOBE?

ZŠ Břidličná

Přečtěte si reportáž, jak kluci zkoumali kvaliktu vody v místním potoce:

‚NASA volá Břidličnou. Žáci zkoumali znečištění potoka a uspěli v mezinárodní konkurenci‘

Dočtete se mimo jiné o tom, proč má smysl spolupracovat s vědcem, nebo jaké poklady při svém zkoumání objevili.

Česko-anglické gymnázium České Budějovice

Dlouhodobě využívají nejen nabídky témat a materiálů, ale i účasti například na mezinárodních setkáním – vše najdete na webu školy: https://www.cag.cz/tag/globe/

ZŠ Třebotov

Kromě mnoha jiných aktivit se žáci školy zapojili také do Velké vodní výzvy (Water Bodies Challenge) – výsledky práce si můžete prohlédnout na padletu ZDE.