Začínám bádat

Badatelství je cesta, na které se budete rozvíjet vy i vaši žáci. Nebojte se vykročit. Provedeme vás krok za krokem.

Podívejte se, co doporučují zkušení badatelští učitelé

Získejte materiály do výuky

Badatelská jednohubka

Nová divočina

snadná aktivita na ven

Najdete zarostlý ovocný sad nebo neudržovaný kus zeleně? Druhové bohatství nové divočiny je mnohdy překvapující – ověřte to na vlastní očí!

Nácviková aktivita

Strom otázkovník

10 min / ZŠ / uvnitř

Potrénujte základ badatelství – kladení otázek. Ukažte dětem obrázek netradičního, zajímavého stromu a uvidíte, že to půjde samo.

Badatelská lekce

Měření délky

45 min / 1.stupeň / venku

Procvičte s žáky měření a počítání. Lekce je vedená spíš formou volnějšího bádání a není náročná na pomůcky.

Chcete vyzkoušet další jednohubky, aktivity nebo lekce? Spolu se zkušenými badatelskými učiteli jsme jich pro vás připravili celou sbírku. Najdete v nich inspiraci z různých témat, do třídy i na ven, pro malé i velké. Pomocí filtru si vyberete to pravé přímo pro vás. 

Webinář Badatelský krůček

Když začínáte bádat, doporučujeme trénovat badatelské dovednost postupně. Na webináři se budeme věnovat jednotlivým badatelským krokům, poradíme, co funguje a jak překonávat počáteční nesnáze. Nabídneme praktické příklady i prostor pro vaše otázky. Posuňte se v badatelství o krůček dál!

ZDARMA, délka: 60 minut  

Tvoříme hypotézy, 29. 4. 2024, 18:00 – 19:00

Co je to vlastně hypotéza a proč je dobré odhadovat, jak bádání dopadne? Jak si ji sestavit tak, aby se vám podle ní dobře bádalo?

ZDE  se na webinář můžete přihlásit, nejpozději v den konání vám poté zašleme odkaz na platformu ZOOM, kde se webinář bude konat.

Na cestě k dobrému výzkumu, 13. 5. 2024, 18:00 – 19:00

Čím se liší bádání od klasických laboratorních prací? A jak správně naplánovat, provést a vyhodnotit pokus, aby žáci pochopili, co vlastně vybádali?

ZDE  se na webinář můžete přihlásit, nejpozději v den konání vám poté zašleme odkaz na platformu ZOOM, kde se webinář bude konat.

Co jsme zjistili a k čemu nám to bude, 13. 6. 2024, 18:00 – 19:00

Jak formulovat závěr experimentu, hledat souvislosti a klást si nové otázky?

ZDE  se na webinář můžete přihlásit, nejpozději v den konání vám poté zašleme odkaz na platformu ZOOM, kde se webinář bude konat.

Seminář Jak na badatelství

Základy badatelství během jednoho dne, naživo a prakticky. Představíme vám princip badatelské metody, zažijete badatelskou hodinu v roli žáků a dostanete tipy, jak začít, jak překonávat počáteční bariéry i kam si zajít pro materiály a inspiraci. Bádáním vás provedou zkušení metodici. Plánujeme i další termíny seminářů – zveřejníme je postupně níže a dáme o nich vědět v pravidelném badatelském newsletteru.

Seminář je akreditovaný MŠMT. Bližší informace pošleme přihlášeným na e-mail týden před seminářem.

Délka: 8 vyučovacích hodin                 Cena: 1100 Kč

Vyberte si, kdy a kam přijdete

Česká Třebová - 6. 5. 2024

Seminář proběhne v čase 10:00 – 17:00 v prostorách ZO ČSOP – Podorlicko (Podbranská 959, Česká Třebová).

Přihlášení na seminář je možné do 30.4., v přihlášce zvolte seminář dle vybraného místa konání.

Seminář Bádáme na téma…

Chcete zažít badatelskou hodinu a zároveň více prozkoumat konkrétní téma? Během seminářů Bádáme na téma zaměříme pozornost na jedno aktuální téma – např. co právě frčí ve vědeckých kruzích či se třeba hodí k ročnímu období. Semináře připravujeme ve spolupráci s odborníky a specialisty, na některých si vyzkoušíte použití zajímavých přístrojů, jiné jsou v terénu či na odborných pracovištích.

Pracovat budeme společně badatelsky, předchozí zkušenosti s metodou nejsou nutné (pokud byste chtěli provést badatelstvím více metodicky, přijďte na seminář Jak na badatelství – viz výše).

Některé z těchto seminářů počítají s účastí 2 – 3 žáků – čtěte popisky níže.

Cena: 1500 Kč pro učitele s 2-3 žáky (další učitel ze školy 800 Kč) 

Mikroklima na vlastní kůži – 15. 5. 2024, Průhonický park

Vezměte žáky na seminář a pojďte se vzdělávat společně! Prozkoumáme rozmanitá stanoviště Průhonického parku a vyzkoušíme si klimatická měření pod vedením Josefa Brůny z Botanického ústavu Akademie Věd ČR. Zjistíme, jak vědci bádají o klimatu a jaká měření a aktivity můžete využít i ke zkoumání v okolí vaší školy. 

Seminář pro učitele a žáky 2. stupně ZŠ proběhne v Průhonickém parku a zámku v čase 10:00 – 16:00. Sejdeme se u vchodu do Průhonického parku (u pokladen). Přihlaste se ZDE do 24. 4. 2024.

Cena: 1500 Kč pro učitele s 2-3 žáky (další učitel ze školy 800 Kč) 

Recept proti nudě? Pojďte se rýpat v půdě! – 3. 6. 2024, Praha

Chcete ochutnat badatelství a vzít s sebou i žáky? Získejte zároveň inspiraci, jak učit o půdě, aby to děti bavilo a co nejvíc věcí si mohly samy prakticky vyzkoušet. Jak půda vzniká, jak moc je pro nás důležitá a jak fascinující život se skrývá pod našima nohama? Prozkoumáme to s Michalem Plundrou, profesionálním zahradníkem, ekologem a permakulturistou. 

Seminář pro učitele a žáky 1. stupně ZŠ proběhne v Praze (místo bude upřesněno) v čase 10:00 – 16:00. Přihlaste se ZDE. 

Cena: 1500 Kč pro učitele s 2-3 žáky (další učitel ze školy 800 Kč) 

Seminář Jak na badatelství – na míru pro vaši sborovnu

Základy badatelství během jednoho dne, naživo a prakticky. Představíme vám princip badatelské metody, zažijete badatelskou hodinu v roli žáků a dostanete tipy, jak začít, jak překonávat počáteční bariéry i kam si zajít pro materiály a inspiraci. Bádáním vás provedou zkušení metodici.

Seminář je akreditovaný MŠMT.

Délka: 8 vyučovacích hodin

Cena: 25 000 Kč pro skupinu 10 – 25 osob nebo 1 500 Kč za osobu

V případě zájmu nám pište na badatele@terezanet.cz.

Online kurz Učíme badatelsky

Metodu badatelsky orientovaného vyučování vám představíme během sedmi lekcí. Lekce otevíráme postupně, procházíte si je podle svých časových možností, z pohodlí domova. Vše můžete hned zkoušet ve své výuce a materiály vám zůstávají dostupné následující 2 roky. Ke sdílení s kolegy v kurzu můžete využít Facebookovou skupinu a online setkání.