Badatelská výuka z vesmíru

Autor Badatelé

14. 1. 2024

Dálkový průzkum Země pomocí družicových snímků je cenným zdrojem informací o naší planetě. Jak zpracovat a analyzovat satelitní snímky pro vzdělávací účely? A jak využít družicová data v badatelské výuce?

To bude tématem dvoudenního semináře, který pořádáme 4. – 5. března 2024 ve spolupráci s odborníky z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Na co se můžete těšit?

 • Dozvíte se, jak družicová data využít pro sledování proměn krajiny, fenologie rostlin, monitorování znečištění ovzduší, nebo sledování klimatických změn a jejich dopadů na životní prostředí a společnost.
 • Vyzkoušíte si zpracování satelitních dat v praxi pomocí volně dostupných aplikací, například Sentinel Hub nebo Earth Map.
 • Seznámíte se s aplikací GLOBE, která vám pomůže sbírat, ukládat a vizualizovat terénní data.
 • Zjistíte, jak kombinovat terénní a družicová data pomocí geoinformačních aplikací a jak tato data využít k posouzení změn životního prostředí ve vašem okolí.
 • Odnesete si tipy, jak geoinformační systémy a data prakticky využít ve výuce.
 • Seminář je vhodný pro zapojení do výuky ekologie (zaměříme se na praktické aplikace přesahů zobrazení a řešení problémů životního prostředí, např. odlesňování, sucho, apod.).

Časový rozsah bude cca 10:00 – 17:00 v pondělí, 4. března a 9:00 – 16:00 v úterý, 5. března.

  Seminářem vás provede doc. RNDr. Přemysl Štych, Ph. D, který se ve své výzkumné činnosti věnuje tématům dlouhodobých změn využití krajiny a modelování životního prostředí s využitím GIS a DPZ.

  Seminář je díky grantové podpoře UK zdarma. Místa se rychle plní, tak s přihlášením neotálejte.

  Mohlo by vás také zajímat…

  Moje cesta k badatelství

  Moje cesta k badatelství

  Lenka Vlčková v TEREZE metodicky podporuje školy v badatelství, lektoruje a koordinuje projekt mikroplasty. Přečtěte...