Dálkový průzkum Země pomocí družicových snímků je cenným zdrojem informací o naší planetě. Jak zpracovat a analyzovat satelitní snímky pro vzdělávací účely? A jak využít družicová data v badatelské výuce?
To bude tématem dvoudenního semináře, který pořádáme 4. – 5. března 2024 ve spolupráci s odborníky z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Na co se můžete těšit?
- Dozvíte se, jak družicová data využít pro sledování proměn krajiny, fenologie rostlin, monitorování znečištění ovzduší, nebo sledování klimatických změn a jejich dopadů na životní prostředí a společnost.
- Vyzkoušíte si zpracování satelitních dat v praxi pomocí volně dostupných aplikací, například Sentinel Hub nebo Earth Map.
- Seznámíte se s aplikací GLOBE, která vám pomůže sbírat, ukládat a vizualizovat terénní data.
- Zjistíte, jak kombinovat terénní a družicová data pomocí geoinformačních aplikací a jak tato data využít k posouzení změn životního prostředí ve vašem okolí.
- Odnesete si tipy, jak geoinformační systémy a data prakticky využít ve výuce.
- Seminář je vhodný pro zapojení do výuky ekologie (zaměříme se na praktické aplikace přesahů zobrazení a řešení problémů životního prostředí, např. odlesňování, sucho, apod.).
Časový rozsah bude cca 10:00 – 17:00 v pondělí, 4. března a 9:00 – 16:00 v úterý, 5. března.
Seminářem vás provede doc. RNDr. Přemysl Štych, Ph. D, který se ve své výzkumné činnosti věnuje tématům dlouhodobých změn využití krajiny a modelování životního prostředí s využitím GIS a DPZ.
Seminář je díky grantové podpoře UK zdarma. Místa se rychle plní, tak s přihlášením neotálejte.